W tym wpisie chcę się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami i wnioskami co do tego, jak dobrać wannę. Na własnej łazience przekonałam się, że nie jest to taka łatwa sprawa jak mogłoby się wydawać. Po dwóch latach mieszkania w nowym domu, będziemy wymieniać właśnie wannę. Dlaczego? Zapraszam do lektury!

Funkcjonalność – czyli jaka wanna dla kogo?

Pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać przy wyborze wanny, to jakim pomieszczeniem na łazienkę dysponuję. Czy mam duże pomieszczenie, które stanie się niemalże salonem kąpielowym, czy jednak dysponuję nieco ograniczoną przestrzenią? Czy w łazience są skosy? W który miejscu planuję wannę i ile mam na nią samą miejsca? Czy wanna będzie stała przy ścianie, czy mam przestrzeń na postawienie jej na środku pomieszczenia?

Tutaj pojawia się błąd, który sama popełniłam. Założyłam, że skoro wanna zmieści mi się na długość i szerokość, to wystarczy. Wybrałam model wolnostojący.

Kolejną kwestią jest miejsce trzymania kosmetyków. Przy wannie wolnostojącej najczęściej musimy pomyśleć o jakiejś dodatkowej półeczce (stawianej na lub przy wannie), która pomieści nasze żele myjące, szampony, odżywki…

Jak dobrać wannę wolnostojąca – dla kogo? Wady i zalety.

Czy wybierając wannę powinniśmy kierować się tylko ładnym designem? Nie będę ukrywać – wanny wolnostojące są przepiękne. Jest duży wybór kształtów i wielkości tych ogromnych mis. Baterię możemy zainstalować z podłogi i stworzyć sobie iście królewskie miejsce na relaks.

Polecam jednak to rozwiązanie do dużych łazienek. Wannę wówczas stawiamy na środku pomieszczenia lub sporo odsuniętą od ścian, aby był swobodny dostęp do niej z każdej strony. U mnie, z braku miejsca, wanna stanęła tuż przy ścianie. Dlaczego to błąd? Wanna wolnostojąca, jak sama nazwa wskazuje, nie przylega do ściany, tylko wolno stoi na podłodze. Mając mało miejsca i przysuwając ją do ściany, ograniczyłam sobie całkowicie możliwość posprzątania pomiędzy nią a ścianą. Nie ma takiej opcji, żeby do tej szczeliny nie przedostawała się woda.

Wanny przyścienne i narożne

Aby uniknąć mojego błędu, warto zdecydować się na wannę, która chociaż jedną ze stron całkowicie przylega do ściany. Wtedy mamy pewność, że po odpowiednim zabezpieczeniu szczeliny np. silikonem, żadna woda się tam nie przedostanie i sprzątanie będzie znacznie ułatwione. Jednocześnie, wanna ta nadal pięknie się prezentuje i daje nam niemalże ten sam efekt, co wanna wolnostojąca, a jednak zajmuje mniej miejsca.

Wanna, na którą ja się zdecyduję, to wanna narożna UPSALA, która będzie zajmowała mi nie tylko jeszcze mniej przestrzeni oraz ułatwi sprzątanie, ale również zapewni odrobinę miejsca na najpotrzebniejsze kosmetyki dzięki szerszemu narożu (a nawet dwóch, bo to wanna narożna). Jednocześnie będę mogła brać w niej relaksującą kąpiel, gdyż jeden z boków ma wyprofilowane oparcie do długich, odprężających kąpieli. To idealna rozwiązanie do mniejszych łazienek.

Wanna UPSALA jest w dwóch wersjach: do prawego lub lewego rogu. Ten wybór, to również znaczne ułatwienie aranżacyjne.

Jaka wanna do łazienki? Wygodna!

Kiedy mamy już ustalone jaki kształt wanny najlepiej sprawdzi się w naszej łazience, musimy zastanowić się nad jej rozmiarem. Jak dobrać wannę pod tym kątem? Oczywiście nadal trzeba tutaj wziąć pod uwagę to, ile mamy miejsca w samej łazience i często to definiuje rozmiar wanny. Jaki jednak rozmiar wanny będzie dla nas najwygodniejszy?

Zacznijmy od zadania sobie pytania: jaki tryb życia prowadzimy?

Czy lubimy długie kąpiele i relaks w wannie? W takim przypadku wygoda powinna być kluczowa. Standardowe wanny mają między 140 a 180 cm długości. Aby zapewnić stabilne oparcie dla pleców i stóp, przyjęło się, że wanna powinna być około 10-15 cm krótsza od użytkownika. W naszym domu, to głównie ja korzystam z wanny i dla mnie najodpowiedniejszy rozmiar, przy moim wzroście nieco ponad 160 cm, to 150 cm. Tutaj więc popełniłam kolejny błąd przy wyborze poprzedniej wanny. Uznałam, że skoro na długość zmieści się wanna 180 cm, to czemu właśnie takiej nie wybrać? Tym samym ślizgałam się w niej niemiłosiernie, kąpiel nie była przyjemna, no i schodziło dużo więcej wody na jej napełnienie.

https://www.adnaturalnie.pl/wanny-akrylowe/otemma/

Jeśli jednak często korzystasz z wanny razem ze swoim partnerem i kąpiecie się w dwójkę, z pewnością warto rozważyć większy rozmiar 🙂

A może macie dzieci i głównie to one korzystają z wanny, podczas gdy Wy wolicie prysznic? Warto wówczas postawić na krótszą wannę, aby przy jej napełnianiu nie trzeba było zużywać dużej ilości wody.

Wanna czy prysznic? A może 2 w 1!

Często, kiedy dysponujemy mniejszą przestrzenią, pojawia się dylemat, czy wybrać do łazienki wannę, czy może postawić prysznic. Zdarza się tak, że jedna osoba w związku woli jedno, a druga drugie. Na szczęście są już na rynku rozwiązania, które pozwalają nie rezygnować z żadnej z tych opcji! Opcja 2w1, czyli wanna z funkcją kabiny prysznicowej. Dzięki estetycznej szybie, możemy cieszyć się zarówno odprężającymi kąpielami, jak i odświeżającymi prysznicami. To świetne rozwiązanie pozwala nie tylko zoptymalizować przestrzeń, ale również wyeliminować konflikty przy urządzaniu łazienki 🙂

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wanien wielofunkcyjnych, zapraszam do artykułu: Wanny akrylowe 2w1 – dlaczego warto wybierać takie modele?

Mam nadzieję, że powyższy wpis będzie dla Was przydatny, jeśli stoicie właśnie przed etapem urządzania łazienki i zastanawiacie się jak dobrać wannę. Moim błędem było wybranie wanny wolnostojącej do pomieszczenia, które nie było dla niej odpowiednie oraz niedopasowanie rozmiaru wanny do mojego wzrostu i potrzeb. Ten błąd naprawiam wymieniając wannę na model UPSALA. Zerknij na film poniżej, aby zobaczyć jak ten model wygląda w różnych aranżacjach:

A czym Ty będziesz się kierował przy wyborze wanny?

Artykuł powstał we współpracy z firmą AD Naturalnie, która jest marką dającą Klientowi niepodważalną wartość w postaci jakości, naturalnych materiałów, nowoczesnego designu i troski o przyszłość środowiska naturalnego. Eleganckie i ekskluzywne wyposażenie łazienek jest esencją komfortowego życia, trwałości i wyjątkowości.

Urządzasz dom i szukasz wskazówek? Zerknij do wpisu JAK DOBRAĆ OŚWIETLENIE DO JADALNI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *