Jadalnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Niezależnie od tego, czy dysponujesz małym pokoikiem czy dużą otwartą przestrzenią, a może stołem w kuchni, przestrzeń, w której spożywamy posiłki z rodziną wymaga szczególnej oprawy. Znalezienia odpowiedniego oświetlenia do jadalni często może być zniechęcającym zadaniem. Jest przecież tyle opcji i tyle wytycznych! W tym wpisie podzielę się z Tobą wskazówkami, które pomogą Ci wybrać odpowiednią lampę nad stół.

Lampa nad stół – pozycja

Zacznijmy od typowo technicznych kwestii. Jak wysoko powiesić lampę nad blatem stołu? Ile punktów świetlnych zastosować?

Najczęstszym błędem, z którym spotykam się we wnętrzach, jeśli chodzi o oświetlenie w jadalni, jest zbyt wysoka pozycja lampy. Często stosowane są plafony lub tuby ledowe montowane tuż pod sufitem. Takie położenie lamp powoduje, że światło pada od góry na całe pomieszczenie, stół, głowy biesiadników i daje laboratoryjny efekt. Jeśli do tego dołożymy jeszcze zimne światło, to robi się mało intymnie i pomieszczenie jest pozbawione przytulności.

Zbyt wysokie umieszczenie lampy wiszącej bądź żyrandola zaburza z kolei proporcje całego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie liczy się wyłącznie praktyczność, ale również estetyka. Jeśli mamy piękną lampę, ale jest ona zawieszona nieproporcjonalnie wysoko, gubimy całe jej piękno.

Jaką zatem wysokość wybrać? Przyjęło się, że lampa powinna wisieć około 75-100 cm nad blatem. Daje to odpowiednie proporcje, a światło pada konkretnie na stół. Jeśli zależy Ci na tzw. efekcie stołu bilardowego, możesz zawiesić lampę ciut niżej, aby światło padało głównie na blat, a nie na całe pomieszczenie. W takim przypadku wybierz klosz, który kieruje światło wyłącznie w dół, a nie na boki. Pamiętaj jednak, że przy siadaniu do stołu lampa nie powinna przeszkadzać. Chyba nie chcesz codziennie zahaczać o nią głową, nieważne jak piękna by ta lampa nie była 🙂 Usiądź wygodnie przy stole i sprawdź, czy krawędź lampy jest nie mniej niż 30 cm od Twojej głowy.

Weź pod uwagę rozmiar stołu.

Zanim wybierzesz lampę, zastanów się w ogóle jak dużym stołem dysponujesz. Jeśli dysponujesz małym bądź średnim stołem (do 160 cm długości), wystarczy jeden punkt świetlny, choć oczywiście istotna jest tutaj również wielkość klosza, która powinna mieć szerokość około 1/3 wymiaru stołu. Ja do stołu około 160 cm rekomenduję średnicę klosza około 45-60 cm.

Jeśli jednak masz duży stół, rozważ dwa lub więcej punktów świetlnych – albo w jednej lampie, albo powieś dwie-trzy lampy.

Pamiętaj o symetrii!

Niezależnie od tego, czy masz okrągły, kwadratowy, owalny czy prostokątny stół, lampa powinna wisieć dokładnie na środku stołu. Jeśli wieszasz dwie lampy, to w połowie dystansu pomiędzy nimi powinien być środek stołu. Nie martw się, jeśli stół nie stoi na środku pomieszczenia i tym samym lampa nie będzie na środku sufitu. To istotne, aby światło padało na stół, gdzie spożywasz posiłki, a nie na komodę przy której nie siedzisz. Jeśli po zawieszeniu lampy nad stołem, ale nie na środku pomieszczenia uznasz, że pomieszczenie jest niedoświetlone, możesz zastosować oświetlenie boczne w innych częściach pokoju. Świetnie sprawdzi się lampa podłogowa w rogu, lampa stołowa na komodzie lub kinkiet na ścianie.

Jaką lampę dobrać do pomieszczenia, czyli styl lampy.

Styl lampy nad stół jadalniany nie może być oderwany od stylu reszty pomieszczenia, a nawet całego mieszkania. Mówi się, że oświetlenie stanowi biżuterię wnętrza. Nie chcesz zatem, aby lampa pasowała jak przysłowiowy kwiatek do kożucha 🙂 To dobra okazja, aby przyjrzeć się swojemu wnętrzu i zadań sobie pytanie jakie elementy w nim królują. Czy stawiamy na bardziej surowy styl, gdzie sprawdzi się np. lampa metalowa, czy mamy przytulne wnętrze, które świetnie uzupełni lampa z materiałowym abażurem. A może zależy nam na efekcie “wow” i postawimy na efektowny żyrandol w stylu glamour?

Zadaj sobie pytania:

  • jak obecnie określiłabyś/określiłbyś swoje wnętrze? Podążaj tym tropem, aby zachować spójny charakter mieszkania.
  • czy chcesz, aby lampa rzucała się w oczy i była głównym elementem ozdobnym, czy wolisz, aby dyskretnie wpasowała się w pomieszczenie?
  • czy lampa będzie coś przysłaniała? Na jakim tle będzie się prezentowała? Jaka kolorystyka dominuje we wnętrzu?

Odpowiedzi na te pytania z pewnością pomogą Ci dokonać selekcji dostępnych na rynku opcji.

Kilka pięknych inspiracji z Instagrama:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Kukulska (@anna_kukulska)

Na powyższej inspiracji widać świetnie zaprojektowaną przestrzeń Anny Kukulskiej, projektantki wnętrz. Właścicielka ma dosyć duży stół, więc zdecydowała się na dwie lampy, które jednak w swojej lekkiej formie nie przytłaczają obrazu, mimo solidnych gabarytów. Kontrast kolorystyczny pomiędzy lampami, a tłem (w tym przypadku tło stanowi piękny regał) sprawia, że nic się nie zlewa ze sobą – zarówno lampy są ładnie wyeksponowane, jak i regał jest widoczny. Coś pięknego!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wyjątkowe dodatki i oświetlenie | Konsultacje wnętrzarskie 🏠 (@rldesign.pl)

Kamila z rldesign.pl również postawiła w swojej jadalni na dwie lampy, ale jak widać, są one bardzo delikatne w formie. Dzięki temu wyeksponowana jest ściana nad komodą z ozdobnymi lustrami. Pomieszczenie świetnie doświetla boczna lampa stołowa umieszczona na komodzie. Nie bójcie się stosować tego typu tricku, jeśli uznacie, że lampa nad stołem nie oświetla wystarczająco całego pomieszczenia. Tak się składa, że piękne lampy możecie kupić u Kamili w sklepie, więc zachęcam do odwiedzenia jej Instagrama i strony internetowej!

Natalia, która pokazuje swój dom na koncie @nasze_pielesze rzeczywiście wzięła sobie do serca powiedzenie, że oświetlenie jest biżuterią wnętrza. Postawiła na przepiękną lampę, bogatą w swej strukturze i wyrazie. Mogła sobie na to pozwolić, ponieważ jest oszczędne tło do tej lampy – tylko firanki i piękne zasłony w jednolitym kolorze. Dzięki temu lampa jest świetnie wyeksponowana i stanowi niezwykłą ozdobę, a jednocześnie pasuje charakterem do reszty domu. Wpadnijcie do Natalii zobaczyć jak ciekawie zaaranżowała inne pomieszczenia.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz jakieś pytania, podziel się nimi w komentarzu, a chętnie odpowiem. Zapraszam Cię też na mój instagram @Irysovo.home, gdzie pokazuję na jakie oświetlenie ja postawiłam w swoim domu!

Szukasz inspiracji do urządzania swojej sypialni? Sprawdź pomysły na szafkę nocną!

2 komentarze

  1. avatar
    Sylwia says:

    Piękne propozycje! A jak zaplanować oświetlenie nad stołem, który na większe okazje będzie rozkładany i przesuwany?

    1. avatar
      says:

      Pytanie jak często rzeczywiście będą się odbywały imprezy z rozkładanym stołem. Jestem zwolenniczką urządzania wnętrz pod domowników, a nie pod gości. Jeśli imprezy robimy kilka razy w roku, to możemy się w tych kilu dniach posiłkować dodatkowym źródłem światła – np. pięknymi świecznikami lub tzw. lampkami kawiarnianymi, czyli małymi lampkami stołowymi. Coraz częściej spotykam opcje bezprzewodowe. Wtedy wystarczy umieścić na stole takie lampki w równych odstępach i dadzą nastrojowy klimat! Na co dzień jednak, kiedy korzystamy z mniejszego stołu, kierowałabym się umieszczeniem oświetlenia pod ten mniejszy stół, czyli na jego środku. Pamiętajmy, że dom służy dużo częściej nam niż gościom 😉 Dziękuję za to pytanie i pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *