Ostatnio opisywałam jakie są wady i zalety budowy domu z prefabrykatów keramzytowych z punktu widzenia osoby, która zdecydowała się na taką technologię wybudowania swojego domu. Dziś chciałabym się skupić na poszczególnych etapach takiej budowy. Jeśli zastanawiasz się nad budową domu z keramzytu, ten wpis pomoże zobrazować Ci jak to wygląda w praktyce.

Przed wbiciem pierwszej łopaty

Zanim przystąpimy do prac na placu budowy, istnieje szereg decyzji, które musimy podjąć jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty. Technologia budowy domu z prefabrykatów keramzytowych polega na tym, że całe ściany są odlewane według projektu na hali produkcyjnej, a na działkę przyjeżdżają już gotowe z otworami na okna, drzwi, ale także z miejscem na wszelkie instalacje.

To oznacza, że jeszcze przed wyprodukowaniem tych ścian, musimy ustalić z firmą, która będzie nam te ściany produkowała, gdzie mają być wszelkie gniazdka/kontakty, włączniki, puszki. To jest swego rodzaju wyzwanie, jeśli nie mamy jeszcze w głowie wizji tego, jak urządzimy nasz dom. Jeśli mogłabym coś doradzić na tym etapie, to jedno: nie ma zbyt dużej ilości gniazdek 😉 Lepiej zaplanować więcej gniazdek (najlepiej mieć gniazdko w każdym rogu każdego pomieszczenia) niż potem dorabiać je już po postawieniu ścian. Czy zmiana lokalizacji gniazdka z ścianach prefabrykowanych jest niemożliwa? Nie, ale z racji tego, że keramzyt jest bardzo twardym materiałem, a ściany mają w sobie dużo zbrojenia, jest to z pewnością nie najłatwiejsze zadanie.

Zazwyczaj firmy, które specjalizują się w tej technologii budowy, pomagają przy rozplanowaniu wszelkich instalacji. Warto jednak tutaj na spokojnie przemyśleć dodatkowo ten temat w domu, a nie podejmować wszystkie decyzje jedynie na spotkaniu z inżynierem. W końcu on nie wie jaki tryb życia prowadzisz, czy lubisz dużo bocznego światła, z jakich sprzętów elektrycznych korzystasz, a co za tym idzie ile w i jakich miejscach będą Ci potrzebne kontakty.

Jest pozwolenie na budowę – można zaczynać!

Wytyczanie domu na działce

Pierwszym etapem budowy, jest standardowy etap wytyczania domu na działce. Niezależnie od technologii budowy, trzeba jasno wskazać, gdzie dom ma się znajdować, aby na miejscu ekipa budowlana wiedziała, gdzie się w ogóle za to zabrać.

Utwardzenie wjazdu i przygotowanie pod płytę fundamentową

Szczerze mówiąc, nie wiem, czy domy z prefabrykatów keramzytowych mogą być podpiwniczone. My nie planowaliśmy piwnicy, więc ten temat nas nie dotyczył. W okolicy budowało się już kilka domów w tej technologii i z tego, co zauważyłam, żaden nie miał piwnicy. Dlatego u nas rozpoczęło się oczywiście od wjazdu koparki, która jednak nie musiała kopać aż tak głęboko. Konieczne było wykopanie podłoża pod płytę fundamentową, a następnie wysypanie i ubicie w tym miejscu kruszywa.

To, co było istotne na tym etapie, to utwardzenie wjazdu na działkę. Dlatego też, przy zakupie kruszywa pod płytę fundamentową, zamówiliśmy go z zapasem, aby starczyło na wjazd. Dlaczego utwardzenie wjazdu jest tak istotne? Na budowę ściany przyjeżdżają na dużych samochodach, a przy montażu ścian jest wykorzystywany naprawdę ciężki sprzęt. Musimy zatem zapewnić możliwość wjazdu i pracy na budowie. Bez odpowiedniego utwardzenia, zapewne sprzęt nie dałby rady wjechać i pracę mogłyby się nie odbyć.

Wylanie płyty fundamentowej

Po przygotowaniu podłoża, jest wytyczane miejsce na wylanie płyty fundamentowej oraz instalowane jest zbrojenie i wszelkie inne instalacje, np. hydrauliczne.

Następnie jest już wreszcie wylewana płyta. Musi ona schnąć około 1 miesiąca. To czas, którego nie da się przeskoczyć i skrócić. Jeśli jest upalne lato, czasem trzeba przyjeżdżać na budowę i polewać płytę wodą, aby nie popękała przy zbyt gwałtownym schnięciu. U nas płyta była wylana w listopadzie, więc deszcz robił swoje. Po jednej z gwałtowniejszych ulew jednak zdecydowaliśmy się ściągnąć nadmiar wody (kałuże) z płyty, aby nie stała woda.

Montaż ścian

To, co może być problematyczne przy budowie domu z prefabrykatów keramzytowych, to transport ścian na plac budowy. Niestety tak się złożyło, że nasza działka jest położona na końcu bardzo wąskiej i krętej uliczki. Nie było szans, aby dojechał do nas tir ze ścianami. Konieczny był więc przeładunek ścian przed naszą uliczką na mniejszą ciężarówkę. To wiązało się z dodatkowymi kosztami wynajęcia ciężarówki, kierowcy i osób, które pomagały w tym przeładunku.

Jak widać na powyższym zdjęciu, uliczka jest naprawdę wąska. Problemem okazały się również nisko wiszące kable, o które wadził ładunek. To wszystko sprawiło, że montaż ścian trwał dłużej niż zazwyczaj.

Gdy ściany dojechały już na plac budowy, olbrzymi dźwig ustawiał je na płycie fundamentowej. Jak widzicie na poniższym zdjęciu, to był naprawdę spory sprzęt. Tym bardziej właśnie utwardzenie podłoża było konieczne, aby dźwig się nie utopił.

Montaż ścian trwał u nas dwa dni. Ekspresowo, co? To właśnie największa zaleta budowy domu z prefabrykatów keramzytowych, że gdy mamy już gotową płytę fundamentową, nasz dom powstaje w zasadzie w ciągu doby!

Budowa domu w trzy miesiące?

Czy budowa domu z prefabrykatów keramzytowych jest możliwa w trzy miesiące? Po podstawieniu ścian, należy zrobić strop i ścianki działowe na poddaszu, zrobić dach, wstawić okna i drzwi. Myślę, że do stanu surowego zamkniętego jest możliwe wybudowanie domu w 3 miesiące. Firma budowlana oddała nam dom z stanie deweloperskim z tzw. białym montażem (ściany pomalowane na biało, elewacja, zamontowane kontakty i parapety, podłogówka, kaloryfery) po sześciu miesiącach od startu budowy. Dalej pozostało już tylko urządzać wnętrza. Myślę, że to bardzo dobry czas 🙂

Czy jest jeszcze coś, o czym nie wspomniałam w tym wpisie, a co jest dla Ciebie istotne? Nie krępuj się i zostaw komentarz, a postaram się odpowiedzieć jak najszybciej!

Zapraszam Cię też na mój Instargam @Irysovo.home, gdzie pokazuję jak się urządziliśmy w domu z keramzytu oraz na mój poprzedni wpis o wadach i zaletach tej technologii budowy, który znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *