Minęły ponad dwa lata odkąd mieszkamy w naszym domu z prefabrykatów keramzytowych. Myślę, że po takim czasie mogę już spokojnie opisać jakie są nasze doświadczenia tą technologią budowy. Pomimo że staje się ona coraz popularniejsza w Polsce, to jednak wciąż niewiele osób wie coś więcej na jej temat. W poniższym wpisie dowiesz się zatem, czy mojego punktu widzenia, budowa domu z prefabrykatów keramzytowych była dobrym wyborem.

Na czym polega technologia budowy domu z prefabrykatów keramzytowych?

Zacznijmy od tego, czym jest keramzyt, czyli budulec, z którego jest nasz dom. Keramzyt to kruszywo budowlane, które produkuje się z glin pęczniejących wypalanych w temperaturze ponad 1100 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom, to wcale nie jest nowopowstały materiał. Był już wcześniej wykorzystywany do budowy dróg czy lotnisk.

Później okazało się, że keramzyt jest świetnym materiałem do tworzenia tzw. prefabrykatów budowlanych, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych. Służą one do szybkiego montażu domów szkieletowych.

Prefabrykaty z keramzytu są lżejsze od innych materiałów, ale jednocześnie jest to materiał bardzo trwały, a dom ma wszelkie walory domu murowanego.

Dlaczego wybraliśmy technologię budowy domu z prefabrykatów keramzytowych?

Przyznam szczerze, że naszym głównym wyznacznikiem wyboru technologii budowy był czas postawienia domu i ukończenia budowy. Gdy zaszłam w ciążę, wiedziałam, że wkrótce będzie nam bardzo ciasno w naszym ówczesnym mieszkaniu. Jednocześnie, jak wiemy, ciąża trwa 9 miesięcy, więc nie było czasu na budowę trwającą latami.

Jak długo zatem trwa budowa z prefabrykatów keramzytowych? Firmy oferujące budowę tą technologią chwalą się, że są w stanie oddać dom zrealizowany pod klucz w trzy miesiące. Znalazłam nawet ofertę firmy, która twierdzi, że jest w stanie to zrobić w 3 tygodnie, ale tutaj byłabym nieco sceptyczna… Nasza budowa do stanu deweloperskiego trwała niecałe pół roku, choć uważam, że dałoby się to zrobić szybciej. Niestety, w trakcie budowy zaskoczyła nas pandemia.

Dokładny przebieg naszej budowy z opisem poszczególnych etapów znajdziesz pod tym wpisem: BUDOWA DOMU Z PREFABRYKATÓW KERAMZYTOWYCH – ETAPY

Zalety budowy domu z prefabrykatów keramzytowych

 1. CZAS BUDOWY: Jak już wspomniałam powyżej, dla nas największą zaletą był czas wybudowania domu. Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany i samo ich stawianie trwało u nas dwa dni. Na tym zależało nam najbardziej.
 2. TRWAŁOŚĆ: keramzyt jest bardzo trwałym materiałem, którego żywotność wynosi nawet 300 lat.
 3. TERMOIZOLACYJNOŚĆ: keramzyt jest bardzo dobrym izolatorem. I rzeczywiście, dostrzegamy, że nasz dom jest bardzo ciepły zimą. Latem zaś jest wyraźna różnica pomiędzy upalnymi temperaturami na zewnątrz, a temperaturą w środku domu.
 4. NIE CHŁONIE WILGOCI: keramzyt jest bardzo odporny na wilgoć i mróz i jest paroprzepuszczalny. Dzięki temu w domu nie będzie się tworzyć pleśń ani grzyb.
 5. BEZPIECZEŃSTWO: konstrukcje keramzytowe ogień zajmuje dopiero po 3-4 godzinach od bezpośredniego, ciągłego kontaktu. To bardzo długo i daje dużo czasu na reakcję w przypadku potencjalnego zagrożenia pożarowego.
 6. ŁATWOŚĆ W WYKOŃCZENIÓWCE: ściany z prefabrykatów keramzytowych są w miarę proste, niektórzy twierdzą, że nie potrzebują nawet gładzi. My jednak zdecydowaliśmy się na gładź, bo keramzyt ma dosyć chropowatą powierzchnię, a taki efekt ścian nam się nie podobał.
 7. BEZOBSŁUGOWA BUDOWA: firma, z którą budowaliśmy dom zajęła się budową od przygotowania dokumentacji pod złożenie pozwolenia na budowę, po zorganizowanie kierownika budowy, poszczególnych ekip budowlanych i zamawiania materiałów. Dzięki temu, budowa wcale nie była dla nas jakimś traumatycznym przeżyciem jak dla wielu osób. Być może to niekoniecznie bezpośrednia zaleta technologii budowy, ale zazwyczaj firmy, które zajmują się budową z prefabrykatów zajmują się procesem kompleksowo.

Budowa domu z prefabrykatów keramzytowych – wady

Długo zastanawiałam się nad tym, jakie są wady budowy w tej technologii. Nie przyszło mi wiele do głowy. Na pewno warto wiedzieć, że działka i dojazd do budowy muszą być odpowiednio przygotowane pod ciężki sprzęt. Ściany przywożone są na tirach, a dźwig, który ustawia je na miejsce jest bardzo pokaźnych rozmiarów. Trzeba zatem dobrze utwardzić wjazd na budowę, co może generować jakieś dodatkowe koszty.

Dodatkowe koszty mieliśmy również w związku z dojazdem na budowę. Nasza działka jest położona przy bardzo wąskich uliczkach. Tir zatem nie mógł do nas dojechać bezpośrednio, więc konieczne było przeładowanie ścian na mniejszą ciężarówkę za co trzeba było dodatkowo zapłacić.

Budowa domu z prefabrykatów keramzytowych – najczęściej pojawiające się pytania

 1. Czy dom z keramzytu jest głośny? Czy to prawda, że w domu z keramzytu jest duża akustyka i słychać wszystko pomiędzy pomieszczeniami?
  Bardzo zaskoczyła mnie ilość takich pytań, bo zupełnie nie wiem skąd się wzięło takie przeświadczenie. Ściany z keramzytu są dosyć grube i w mojej opinii wygłuszają pomieszczenia podobnie jak ściany wybudowane w tradycyjnych cegieł czy pustaków. U nas rzeczywiście dźwięki niosą się z poddasza, ale nie ze względu na keramzyt, a ze względu na drewniany strop oraz na fakt, że ścianki działowe na poddaszu są z kartongipsu. Gdybym drugi raz budowała dom w prefabrykatów, to zdecydowałabym się na betonowy strop.
 2. Czy dom z prefabrykatów jest tańszy czy droższy od domu wybudowanego metodą tradycyjną? Jeśli i Ciebie interesuje odpowiedź na to pytanie, to podejrzewam, że nie usatysfakcjonuje Cię moja: NIE WIEM. Aby to określić, musiałabym w tym samym miejscu i czasie budować dwa takie same domy. Jeden w technologii prefabrykatów, a drugi w tradycyjnej i porównać. Raczej nikt nie może sobie na to pozwolić 😛 Jeśli chodzi o zaletę naszej budowy, to cenę od razu za całość do stanu deweloperskiego miałam wskazaną w umowie. Wiedziałam więc (z grubsza) czego się spodziewać. Poszczególnymi ekipami (montażystami, dekarzami, elektrykami itd.) zarządzała firma budowlana. Nie miałam więc dodatkowych kosztów związanych z tym, że ekipa coś zawaliła lub przestojów na budowie, bo ekipa się nagle nie pojawiła itd. Takie przygody, które zdarzają się przy tradycyjnych budowach. Jak pisałam powyżej, dodatkowe koszty wynikły z konieczności dodatkowego przeładunku ścian, ale nie wszędzie taki przeładunek jest konieczny, więc też ten koszt odpada.
  Dlaczego nie odpowiadam na pytanie ile nas kosztował dom? Ponieważ umowę na budowę podpisaliśmy w 2019 roku. Przed pandemią, przed wojną… Obecnie są ZUPEŁNIE inne ceny w budowlance, więc moja cena jest na pewno już nieaktualna. Najlepiej poprosić o wycenę w kilku firmach i sobie porównać.

Budowa domu z prefabrykatów keramzytowych – opinia mieszkańców

Podsumowując naszą budowę, mogę z pełną szczerością i odpowiedzialnością polecić technologię budowy domu z prefabrykatów keramzytowych. Ze względu na czas budowy i jej łatwość z punktu widzenia inwestora, z pewnością wybrałabym ją ponownie.

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Post udostępniony przez Ania • dom • wnętrza • ogród (@irysovo.home)

 

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat budowy domu z prefabrykatów keramzytowych, zostaw komentarz, a z pewnością postaram się odpowiedzieć. Zajrzyj też na mój Instagram @Irysovo.home, gdzie pokazuję jak się urządziliśmy oraz dzielę się wskazówkami na temat aranżacji wnętrz. Możesz też zajrzeć do wpisu o etapach budowy domu z prefabrykatów keramzytowych – zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *